Gospodarka i ład przestrzenny

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2022 r.:

4 645

+1,32%

do roku 2021

3 678

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

393

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

210

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Stawki podatków dla przedsiębiorców w 2021 r.

Decyzja o utrzymaniu stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna, pomimo wzrostu stawek maksymalnych, to szczególny wyraz dążenia władz do dalszego zwiększania - już wysokiego - potencjału gospodarczego gminy.

Potwierdzają to chociażby dane wskazujące na dynamicznie rosnącą liczbę podmiotów do rejestru REGON, których w 2022 r. przybyło 393 (4 % więcej niż w 2022 r.). Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Konstancina-Jeziornej są również wzrastające uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2022 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 4.645 zł, podczas gdy w 2021 r. było to 4.584 zł.

Wsparcie przedsiębiorców

Gmina Konstancin-Jeziorna aktywnie włączała się we współpracę w zakresie informowania i promowania form wsparcia dla przedsiębiorców. 

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Perła Mazowsza – Lokalna Grupa Działania informowano o naborze wniosków wniosków na wsparcie finansowe na założenie działalności gospodarczej. 

Udzielano także informacji o działaniach Powiatowego Urzędu Pracy, w tym m.in. naborze do projektów aktywizujących bezrobotnych. Zgłaszać się do nich mogły zarówno osoby chcące podjąć pracę, m.in. te z niskimi kwalifikacjami, długotrwale bezrobotne lub niepełnosprawne, jaki pracodawcy poszukujący pracowników. Środki przeznaczone były m.in. na szkolenia lub doposażenia stanowiska pracy. Promowano także Piaseczyńskie Targi Pracy, które odbyły się 14 października.

Plakat "Bezpłatne szkolenie on-line. Podejmowanie działalności gospodarczej".
Zdjęcie kobiet na stoisku z lokalnymi produktami.

Promowanie lokalnych produktów za granicą

Po raz dziesiąty Konstancin-Jeziorna był obecny na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który rokrocznie organizowany jest w mieście partnerskim Denzlingen. Na stoisku można było zaopatrzyć się w lokalne produkty i polskie specjały. Rozdawano także gminne informatory i gadżety.

ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a odpowiednie zmiany oraz uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. 

Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. W 2022 r. wydano tylko 27 takich decyzji (z czego aż 18 odmownych). Dodatkowo wydano 10 pozytywnych decyzji dla inwestycji celu publicznego.

Prowadzono także na bieżąco konsultacje społeczne i wyłożenia do publicznego wglądu nowych planów.

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Konstancin-Jeziorna większa część powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców, a także na sprawniejsze procesy inwestycyjne.

W 2022 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęte zostały 3 nowe obszary (kolejne 3% obszaru Gminy) oraz dokonano 9 zmian dla:

Na koniec roku w sporządzeniu było 76 miejscowych planu zagospodarowania przestrzennego. 

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2020 r. Burmistrz Konstancina-Jeziorny powołał Gminną Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną, która będzie stała na straży ładu przestrzennego gminy. Członkowie komisji doradzają w sprawach związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym. 

89

Liczba MPZP 

obowiązujących

3

Liczba planów 

uchwalonych

6 917

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

88%

Powierzchnia Gminy 

objęta MPZP

Zasięg planów na tle gminy

Mapka - Zasięg planów na tle gminy.

Pełny wykaz aktów planowania przestrzennego: LINK

Aktualizacja Geoportalu

Gminny System Informacji Przestrzennej został zaktualizowany o nowe, kolorowe ortofotomapy miasta i gminy Konstancin-Jeziorna. W internetowym geoportalu, prowadzonym przez konstanciński magistrat, dostępnych jest już 21 zdjęć lotniczych, z których najstarsze pochodzi z 1958 r.

 W odróżnieniu od innych serwisów mapowych, takich jak Google Maps, konstańciński GSIP aktualizowany jest na bieżąco. Wyszukiwarka, którą można znaleźć na stronie, pozwala na ustalenie położenia m.in. obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo w GSIP są dostępne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – zarówno te obowiązujące, jak i opracowywane. 

Zdjęcie satelitarne.
Zdjęcie zasadzonych drzewek przy ulicy.
Zdjęcie kobiety robiącej zdjęcie.

Uchwała krajobrazowa

Porządkowanie przestrzeni publicznej w Gminie Konstancin-Jeziorna to efekt przyjętej 24 lutego 2021 r. przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Tzw. uchwała krajobrazowa jest aktem prawa miejscowego.
13 kwietnia 2021 r. została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i 28 kwietnia 2021 r. weszła w życie.

Uchwała wprowadza na terenie całej Gminy Konstancin-Jeziorna całkowity zakaz umieszczania w przestrzeni publicznej tablic i urządzeń reklamowych. Dopuszczalne są jedynie szyldy informujące o prowadzonej działalności. Muszą one jednak spełniać szczegółowe wymagania określone w ww. uchwale. 

Banerów, plakatów, szyldów itp. nie wolno umieszczać także na ogrodzeniach posesji, które od teraz również muszą spełniać określone standardy. Uchwała krajobrazowa opisuje zasady ich sytuowania i gabaryty. Od 28 kwietnia 2021 r. zabroniona jest m.in. budowa ogrodzeń pełnych. Nowe przepisy dotyczą wszystkich - zarówno osób fizycznych, jak i innych podmiotów, w tym gospodarczych.

W Konstancinie-Jeziornie trwały kontrole przestrzegania uchwały krajobrazowej. Pracownicy Wydziału Planowana Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy prowadzili wizje lokalne, których skutkiem może być postępowanie administracyjne i kara pieniężna. M. in. w rejonie ulic Piłsudskiego, Warszawską i Wilanowską w 20 przypadkach konieczne było wystąpienie do właścicieli kontrolowanych nieruchomości o wskazanie do kogo należą stojące na ich działkach nielegalne tablice reklamowe.

Każda osoba prowadząca działalność na terenie gminy Konstancin-Jeziorna mogła zapoznać się z obowiązującymi zasadami dotyczącymi sytuowania szyldów

Zdjęcie tablicy reklamowej.

Opieka nad zabytkami

Zdjęcie Willi "GRYF".

Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Gminy Konstancin-Jeziorna na lata 2022-2025 został przyjęty jeszcze pod koniec 2021 r. Priorytetami programu są:

Na stronie Gminy Konstancin-Jeziorna działa zakładka prezentująca walory turystyczne gminy, w tym w szczególności zabytki. 

Sprawdź tutaj.

Logo "Konstancin-Jeziorna więcej niż uzdrowisko".
Zdjęcie przedstawia zabytki Gminy Konstancin-Jeziorna.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY

Plakat "Festiwal Otwarte Ogrody".

Podczas 15. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody odbył się szereg wystaw, koncertów, warsztaty, spotkań autorskich, wykładów i spacerów z przewodnikami.

W ramach festiwalu otwarto bramy i drzwi do wielu zamkniętych na co dzień, często zabytkowych ogrodów i domów. 

TERENY ZIELONE

Gmina Konstancin-Jeziorna obejmuje wiele form ochrony przyrody. Gmina znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Ochrony Krajobrazu. Tereny gminy obejmują część Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz kilka rezerwatów przyrody - Rezerwat Łęgi Oborskie, Rezerwat Łyczyńskie Olszyny, Rezerwat Skarpa Oborska, Rezerwat Obory, Rezerwat Wyspy Świderskie oraz Rezerwat Wyspy Zawadowskie. 

Zdjęcie bratków.

W parkach, na skwerach i przy ulicach posadzono łącznie 24 tys. kwiatów i roślin ozdobnych. Nasadzenia zlecił Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna w ramach pielęgnacji i urządzania terenów zieleni.

Wymiana dekoracji kwiatowych z wiosennych na letnie objęła m.in. Park Zdrojowy, miejskie skwery, ulice i ronda. 

Ponad 250 kwietników, donic oraz zawieszonych m.in. na latarniach konstrukcji zapełniło się kwietnymi kompozycjami. Wśród nich m.in. pelargonie stojące i wiszące, surfinie, gaury, werbeny, wilce oraz inne kwiaty i trawy ozdobne. 

Samorząd Gminy aktywnie wspiera akcje sprzątania. Zapewniane są bezpłatnie worki i rękawice, a Zakład Gospodarki Komunalnej odbiera zebrane odpady. Pracownicy wydziału Gospodarki Komunalnej i Spraw Lokalowych urzędu przyjmują o zaśmieconych miejscach lub o planowanych inicjatywach społecznego sprzątania. 

Dzikie wysypiska można zgłaszać poprzez Gminny System Informacji Przestrzennej, zakładka: Zgłoś problem. W przypadku terenów prywatnych zgłoszenia kierowane są do Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Zdjęcie harcerzy zabierających śmieci w lesie.

Jedną z akcji było Wielkie Sprzątanie Konstancina--Jeziorny. Odbyło sie ono 23 kwietnia, a głównymi organizatorami byli Hufiec ZHP Uroczysko Konstancin oraz Stowarzyszenie Mieszkańców „Nasz Konstancin”.

W akcji uczestniczyły m.in. gromady zuchowe i drużyny harcerskie, a także młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy OSP Bielawa i OSP Konstancin-Jeziorna, członkowie organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy. Ponad 300 osób w ciągu 3 godzin zebrało około 400 worków śmieci.

45

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

3 860

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

433,56

Powierzchnia lasów gminnych (ha)

Zdjęcie mostu.