DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

Wydatki zrealizowane w ramach kultury I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w 2022 r.:

6 745 738

-14,29%

do roku 2021

WARTOŚĆ DOTACJI PODMIOTOWEJ PRZEKAZANEJ KONSTANCIŃSKIEMU DOMOWI KULTURY w 2022 r.:

4 145 000

+10,53%

do roku 2021

konstanciński dom kultury w 2022 r.

17

rodzaje zajęć z zakresu edukacji kulturalnej

4

kluby tematyczne

20

koncertów

13

imprez okolicznościowych

23

spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych

10

wystaw

7

maratonów i wydarzeń filmowych 

9

warsztatów artystycznych

37 321

Unikalnych użytkowników strony internetowej KDK

972

Obserwujących

Instagram KDK

9 464

Obserwujących 

profil KDK na Facebook

1 386

Nowe polubienia strony Facebook

Największe imprezy gminne w 2022 r.

jarmark kultury urzecza

15.05.2022 r.

Jarmark Kultury Urzecza to idealne miejsce, na którym można było poznać historię i kulturę ludową nadwiślańskiego mikroregionu Urzecze, zanikających zawodów, rzemiosła, sztuki, muzyki, tańców, a także unikatowych urzeckich przysmaków, które można skosztować tylko tutaj. Edycja w 2022 r. odbyła się w samym sercu Konstancina Jeziorny w Parku Zdrojowym. Na wszystkich przybyłych czekały liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych m.in. warsztaty dawnych zawodów, pokaz filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” (KDK Hugonówka, sala widowiskowa), fotograficzna wystawa „W naturalnym rytmie Urzecza” oraz spektakl plenerowy dla najmłodszych „Legendy wiślane” w wykonaniu Teatru Baza, który zgromadziły dużą widownię. Nie zabrakło również regionalnej i folkowej muzyki, którą na scenie zaprezentowały lokalne zespoły m.in.: Grupa 30+, Wilanowska Orkiestra Dęta, Łurzycanki, Urzeczeni, Granda na Urzeczu, Piskorze, Sołtysi oraz zaproszeni artyście. Gwiazdą jarmarku była „folkOFFowa” grupa OREADA spod Łodzi. Na scenie wykonali autorskie kompozycje, inspirowane przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Podczas Jarmarku który towarzyszył wydarzeniu można kupić wiele regionalnych produktów, lokalne przysmaki i wyjątkowe rękodzieło. Na Jarmark zagościło  około 600 osób.

Kolaż zdjęć.
Zdjęcie przedstawia występ zespołu ludowego.

dni Konstancina 2022

11-12.06.2022 r.

Dni Konstancina to coroczna impreza mająca na celu popularyzację jedynego uzdrowiska na Mazowszu oraz wspólną zabawę mieszkańców, gości i turystów w gminie. W tym roku święto Konstancina Jeziorny powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami covidowymi. Na scenie amfiteatru oprócz lokalnych artystów widzowie obejrzeli m.in. występy zespołów The Warsaw Dixielanders, Orkiestry Na Dużym Rowerze oraz pokaz tańca. Gwiazdą wieczoru będzie popularny chór gospel Sound’n’Grace, łączący w swoim repertuarze muzykę pop, soul, R& B i funk.

Artyści na scenie podczas Dni Konstancina 2022.

Ponadto w programie były m.in. wystawa zabytkowych rowerów, stoiska gastronomiczne, warsztaty artystyczne, animacje, gry i zabawy retro dla dzieci i dorosłych, dmuchańce, mecz retro piłki nożnej i loty balonem. Wyjątkowy dzień zwieńczy Bal Apaszów czyli potańcówka w stylu retro w altanie w Parku Zdrojowym przy Hugonówce oraz efektowny pokaz ognia. Nie zabrakło również tradycyjnych konkursów na najlepsze stroje z epoki oraz brody i wąsy w stylu retro.

Kolaż zdjęć.
Kolaż zdjęć.

jazz zdrój festiwal

23-24.07.2022 r.

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga. Dwudniowe, muzyczne święto, podczas którego Amfiteatr w Parku Zdrojowym wypełniły dźwięki jazzu w najlepszym wydaniu. W 2022 r. odbyła się jego IX edycja.  

Zdjęcie przedstawia widownie oglądającą występ zespołu jazzowego.
Zdjęcie przedstawia występ zespołu jazzowego.
Zdjęcie zespołu jazzowego podczas występu.

XV festiwal otwarte ogrody

10-11.09.2022 r.

Festiwal jest okazją, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Po dwuletniej przerwie Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie wrócił do swojej przedpandemicznej formuły. 

Podczas 15. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody ponownie uchyliły się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych ogrodów i domów. W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znalazł coś dla siebie gdyż odbyło się blisko 30 różnych wydarzeń, w tym m.in.: wystawy malarstwa i archiwalnych fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, spacery śladami przeszłości i koncerty, a wszystkie one, odbyły się wśród przepięknej, malowniczej przyrody, pozwoliły na twórcze spędzenie czasu.

Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury. 

Zdjęcie przedstawia występ chóru.
Zdjęcie obrazu na sztaludze w ogrodzie.
Występo orkiestry na scenie.
Zdjęcie wystawy malarskiej.

festiwal twórczości artystycznej seniorów

22-23.10.2022 r.

Wrzosowiska, jak co roku są niepowtarzalną okazją do integracji różnych środowisk seniorskich, wspólnej zabawy i wymiany doświadczeń. W przeglądzie artystycznej twórczości wzięli udział przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń, skupiających najstarszych mieszkańców gminy, różnorodne zespoły artystyczne, jak i indywidualni wykonawcy lub twórcy, którzy zaprezentowali się licznej publiczności. Dwudniowe Wrzosowiska czyli VIII przegląd Twórczości Seniorów zakończył wyjątkowy koncert. W Hugonówce wystąpił lubuski kwartet wokalny „Lepiej późno niż wcale”. Tworzą go nietuzinkowi nauczyciele muzyki, którzy poza nauczaniem nigdy nie przestali być czynnymi muzykami. W Przeglądzie uczestniczyło ponad 320 osób.

Zdjęcie mężczyzny grającego na keyboardzie.
Zdjęcie przedstawia występ taneczny.
Zdjęcie mężczyzny na tle obrazów.

narodowe  Święto niepodległości

11.11.2022 r.

Niepodległościowe uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci. 

Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna wystartował 31. Bieg Niepodległości na dystansie dwóch kilometrów.

Po starcie biegu rozpoczął się Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy, prowadzeni prze ułanów i orkiestrę dętą nieśli ze sobą 100-metrową flagę maszerując do Parku Zdrojowego, gdzie odbył się piknik niepodległościowy. Na placu przed Konstancińskim Domem Kultury stanął biało-czerwony obóz harcerski „Uroczyska” Konstancin, a w nim: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs rysunkowy, rozgrywki gier planszowych i warsztaty biało-czerwonych serc. Była też gra terenowa, a w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpiła Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna. Na dzieci i młodzież czekały biegi na różnych dystansach. Nie zabrakło również pokazu jazdy konnej (park Ikara) oraz przejażdżek na kucyku. Z kolei OSP Jeziorna zaprezentowała swój wóz i sprzęt pożarniczy. Na mieszkańców czekała darmowa grochówka i stoiska handlowe.

Wspólne świętowanie zakończył koncert „Wolna i Niepodległa”, który o godz. 17.00 rozpoczął się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury. Była to muzyczna opowieść o niełatwej historii Polski, zwieńczonej upragnioną niepodległością. Publiczność usłyszała znane pieśni patriotyczne z różnych okresów drogi Polski do wolności, m.in. „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Przybyli ułani”. 

Zdjecie burmistrza Gminy Konstancin - Jeziorna składającego kwiaty.
Zdjęcie występu muzycznego na scenie z flagą Polski.
Zdjęcie przedstawia osoby maszerujące z 10-metrową flaga Polski.

jarmark świąteczny

18.12.2022 r.

Tradycyjnie wzdłuż głównej alei parkowej stanęły stragany z wyrobami rękodzielniczymi, dekoracjami, zabawkami i specjałami takimi jak sery, miody, wędliny, pachnące przyprawy, świąteczne wypieki, pierniczki, przetwory i chleby. Z myślą o najmłodszych na jarmark przybył też św. Mikołaj. Nie zabrakło zabaw i animacji ze śnieżynkami oraz warsztatów ozdób świątecznych. Na liście atrakcji dla dzieci są także m.in. gigantyczna kula śnieżna oraz przejażdżki świąteczną drezyną. Przez cały czas trwania jarmarku było można również bezpłatnie poślizgać się na sztucznym lodowisku

Na jarmarkowej scenie wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych W świątecznym repertuarze zaprezentowali się także: chór Cantabile, Łurzycanki, Pogodna Jesień, Majtki Pana Kapitana, Jarzębina Czerwona, wokalistki i wokaliści ze Studia Piosenki Konstancińskiego Domu Kultury oraz Konstanciński Chór Kameralny. Do tańca z kolei porwali seniorzy z Grupy ER-nesta oraz uczestnicy zajęć Zumba Gold w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji.  

Na jarmarku nie zabrakło życzeń świąteczno-noworocznych i dzielenia się opłatkiem z mieszkańcami oraz harcerzy z Hufca Uroczysko Konstancin, którzy przekazywali mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju.

Organizatorem Jarmarku Świątecznego był Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy, a partnerami – Konstanciński Dom Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. 

Zdjęcie przedstawia występ dzieci w czapkach Św. Mikołaja.
Zdjęcie przedstawia występ chóru.
Zdjęcie przedstawia Jarmark Bożonarodzeniowy.

działania projektowe w 2022 r.

Muzeum Wycinanki Polskiej

W marcu 2022 r., Konstanciński Dom Kultury zakończył realizację projektu Muzeum Wycinanki Polskiej i rozpoczął działalność w placówce.

Samorząd Mazowsza przeznaczył blisko 2,6 mln zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na rewitalizację zabytkowego budynku Domu Ludowego w Konstancinie Jeziornie. Zorganizowana została tam nowoczesna placówka muzealna Muzeum Wycinanki Polskiej. Inwestycja realizowana była w latach 2017-2021, a jej całkowity koszt wyniósł 6 mln zł. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Projekty rewitalizacji i aranżacji konserwatorskiej pomieszczeń powstał na podstawie istniejących materiałów ikonograficznych i źródeł historycznych. Prace objęły wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego wielobranżowego, a następnie wykonanie robót budowlanych, montażowych i prac konserwatorskich. Odtworzono między innymi pierwotny wygląd budynku wraz z oryginalnymi drzwiami i oknami. Cegła, którą oczyszczono i zabezpieczono hydrofobowo nawiązuje do historycznej części Konstancina Jeziorny, czyli Mirkowa. Kolorystyka elewacji została wykonana na podstawie wyników badań konserwatorskich. Wykonano także gruntowne prace wzmacniające budynek i wymieniono instalacje. W ramach inwestycji powstały m.in. nowoczesna sala wystawiennicza, konferencyjna oraz warsztatowa, pokoje biurowe, winda, toalety czy szatnia. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od momentu uruchomienia Muzeum Wycinanki zostały w nim przeprowadzone lekcje muzealne, warsztaty wycinanki, festiwal filmów etnograficznych oraz różne działania artystyczne mające na celu propagowanie sztuki ludowej związanej z regionem. Liczba uczestników: 1.200 osób. 

Zdjęcie budynku Muzeum Wycinanki.
Zdjęcie dzieci trzymające kolorowe kartki.
Zdjęcie osób w sali zebranych na wykładzie.
Kolaż zdjęć.

duety altówkowe

Konstanciński Dom Kultury w 2022 r. otrzymał dofinansowanie w wysokości 10.500 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizacje zadania pn.: Zamówienia Kompozytorskie, Michał Zaborski Duety Altówkowe.

W związku z powyższym dofinansowaniem powstała kompozycja na zamówienie Konstancińskiego Domu Kultury z okazji 125. rocznicy założenia Konstancina. Była to propozycja dla wszystkich melomanów, którzy poszukują nietypowych zestawień we współczesnej kameralistyce instrumentalnej. Kompozycje wykonali Michał Zaborski oraz Lech A. Uszyński.

Inne wydarzenia kulturalne w 2022 r.

Koncerty

Kolaż zdjęć.
Kolaż zdjęć.

imprezy okolicznościowe

spektakle

Kolaż zdjęć.
Kolaż zdjęć.

wystawy

Kolaż zdjęć.
Kolaż zdjęć.

ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO

Zdjęcie przestawia występ hip-hopowy
Zdjęcie kobiet szyjących na maszynach do szycia.