Związki, stowarzyszenia, miasta partnerskie

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Zdjecie grupowe prezydentów, wójtów i burmistrzów gmin uzdrowiskowych.

W dniach 5-6 maja prezydenci, wójtowie i burmistrzowie gmin uzdrowiskowych obradowali w uzdrowisku Sopot. 

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zrzesza 45 gmin, które posiadają na swoim terenie uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej, albo też pretendują do uzyskania statusu uzdrowiska. 

Gminę Konstancin-Jeziorna na corocznym walnym zebraniu członków stowarzyszenia reprezentował Burmistrz Kazimierz Jańczuk. 

Walne Zebranie SGU RP zostało zwołane w celu zatwierdzenia sprawozdań za rok 2021. 

Coroczne spotkanie było okazją do dyskusji na tematy niezwykle ważne dla gmin uzdrowiskowych. Dyskutowano na temat sytuacji finansowej gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk po pandemii covid, stopnia zaawansowania prac nad projektem zmian w ustawie uzdrowiskowej, środkach na inwestycje które gminy uzdrowiskowe mają otrzymać  w ramach Programu Polski Ład oraz stopnia realizacji  programu NFOŚiGW "Klimatyczne Uzdrowiska" [https://sgurp.pl/]

LGD Perły Mazowsza

Stowarzyszenie Perły Mazowsza, funkcjonujące jako Lokalna Grupa Działania, jest podmiotem, który przyczynia się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Dba o zwiększanie ich atrakcyjności poprzez wsparcie inicjatyw społecznych i lokalnej przedsiębiorczości. 

Zadaniem stowarzyszenia jest również wspieranie samorządu terytorialnego poprzez przydzielanie środków finansowych m.in. na budowę dróg, infrastrukturę rekreacyjno-sportową czy wydarzenia społeczno-kulturalne. Nie zapomina również o ochronie perełek architektonicznych i lokalnych zabytków.

Zdjęcie laureatów konkursu "Perły Mazowsza 2022".

30 marca 2022 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie odbyła się Gala Finałowa Konkursu Perły Mazowsza 2022 będąca zwieńczeniem kolejnej – już szóstej edycji Konkursu Perły Mazowsza organizowanego przez Stowarzyszenie "Przegląd Piaseczyński" oraz lokalne samorządy. 

Konkurs integruje lokalną społeczność i przedsiębiorców, wyróżnia firmy, wydarzenia i sportowców w kategoriach: przedsiębiorczość, kultura oraz sport i turystyka

Na zwycięzców zawsze czekają statuetki i nagrody.

miasta partnerskie

Pisogne

Zdjęcie grupowe osób na tle flag.

Do Konstancina-Jeziorny z oficjalną wizytą zawitała Marina Berlinghieri, mieszkanka naszego miasta partnerskiego Pisogne, włoska parlamentarzystka oraz członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Towarzyszył jej sekretarz Alessandro Benatti. 

Ważnym punktem programu pobytu delegacji z Włoch było spotkanie z władzami gminy Konstancin-Jeziorna.

Ta krótka, ale bardzo intensywna wizyta była także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, rozmów o kontynuacji i rozwoju współpracy, ale przede wszystkim wzmocniła przyjaźń i partnerstwo między Pisogne a Konstancinem-Jeziorną

Po raz kolejny w ramach polsko-włoskiej wymiany młodzieży w Konstancinie-Jeziornie gościła grupa uczniów z partnerskiego miasta Pisogne. 

Wymiana odbywała się w dniach 24-29 października 2022 roku.

Włoską młodzież w swoich domach gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie, która od lat prowadzi wymianę międzyszkolną z placówką w Pisogne. 

Podczas tygodniowego pobytu w naszym kraju goście mieli okazję poznać polską kulturę i obyczaje. Młodzież odwiedziła także ratusz i uczestniczyła w spotkaniu z władzami gminy. 

Zdjęcie grupowe młodzieży.
Zdjęcie przedstawia auto ciężarowe wypełnione kartonami z darami dla uchodźców.

Włoskie miasto partnerskie włączyło się również w pomoc dla Ukrainy. 

Pisogne przekazało łącznie 22 tony pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. Ciężarówka była wypełniona po brzegi między innymi: żywnością, lekami, środkami medycznymi oraz artykułami higienicznymi. Wszystko zostało zebrane wśród mieszkańców Pisogne oraz okolicznych miejscowości przez organizację społeczną Domanizavtra Organizazzione Di Volontariato.

Część rzeczy trafiła do Krzemieńca, a pozostałe zostały rozdystrybuowane do punktów pomocowych działających w mieście.

Saint-Germain-en-Laye

Konstancin-Jeziorna umowę o współpracy z Saint-Germain-en-Laye zawarł 1992 r. – 15 lutego we Francji i 5 kwietnia w Polsce. W 2022 roku minęło zatem 30 lat partnerstwa. Z tej okazji w tym podparyskim mieście zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu. 

Uczestniczyła w nich, na zaproszenie mera Arnauda Pericarda, oficjalna delegacja z Konstancina-Jeziorny. Naszą gminę reprezentowali m.in. burmistrz Kazimierz Jańczuk, Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej, Dariusz Zieliński – zastępca burmistrza i Katarzyna Jacyna – przewodnicząca Stowarzyszenia Współpracy Miast Bliźniaczych Konstancin-Jeziorna – Saint-Germain-en-Laye.

Zdjęcie grupowe osób zebranych pod halą.
Zdjęcie osób rozmawiających z mężczyzną w stroju roboczym.

Ciekawy program 

Polska delegacja przebywała w Saint-Germain-en-Laye od 18 do 20 listopada. W bogatym programie 3-dniowego pobytu znalazły się wizyty w m.in. elektrociepłowniach – geotermalnej i na biomasę, miejscowych komendach – policji i straży pożarnej, wirtualnym muzeum Micro-Folie, centrum aktywności ekologicznej oraz inkubatorze dla startupów. Była też okazja, by zwiedzić miasto, poznając jego walory historyczne i przyrodnicze, oraz odwiedzić charytatywny jarmark bożonarodzeniowy.

Zdjęcie osób w pomieszczeniu wirtualnego muzeum Micro-Folie.
Zdjęcie przedstawia wizytę delegacji w budynku Straży Pożarnej.

Uroczysta gala 

Głównym punktem obchodów jubileuszu 30-lecia partnerstwa i przyjaźni była gala, która odbyła 18 listopada w miejskim ratuszu w Saint-Germain-en-Laye. Tego dnia wspólnie świętowali m.in. władze samorządowe obu miast oraz polscy i francuscy członkowie stowarzyszeń przyjaciół miast bliźniaczych. 

Spotkanie było okazją zarówno do podsumowań, jak też i wspomnień. Uroczystość zwieńczyło podpisanie deklaracji odnowienia partnerstwa obu miast i zacieśnienia więzów przyjaźni. Dokument symbolicznie sygnowali mer Arnaud Pericard, burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz Michel Cloix i Katarzyna Jacyna – prezesi wspomnianych stowarzyszeń. 

Miłym akcentem kończącym uroczystość była wymiana oficjalnych upominków. Burmistrz Kazimierz Jańczuk wręczył Arnaudowi Pericardowi m.in. akwarelę przedstawiającą jedną z konstancińskich willi w zimowej scenerii.

Przez te wszystkie lata nawiązaliśmy prawdziwie przyjacielskie stosunki na wielu płaszczyznach: samorządowej, edukacyjnej, a także społecznej, sportowej i kulturalnej – podkreślał Kazimierz Jańczuk, podczas  jubileuszowej uroczystości. Jestem przekonany o łączących nas wartościach oraz o tym, że relacje, które zostały wypracowane oparte są na zaufaniu i wspólnych ideach leżących u podstaw naszej wspólnej Europy, a ich istnienie zawdzięczamy szczególnie współpracy naszych mieszkańców.

Zdjęcie władz Konstancin-Jeziorna oraz władz francuskiego miasta bliźniaczego, trzymające podpisane porozumienie.
Zdjęcie przestawia podpisanie deklaracji odnawiającej partnerstwo między Konstancin-Jeziorna oraz francuskim miastem bliźniaczym.

Wymiana międzyszkolna

W Saint-Germain-en-Laye – oprócz oficjalnej delegacji oraz członków stowarzyszenia – przebywała także, w ramach wymiany międzyszkolnej, grupa młodzieży ze szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 w Konstancinie-Jeziornie. Trzydzieścioro uczniów pod okiem czterech nauczycielek spędziło kilka dni u francuskich rówieśników z College Saint Augustyn – zwiedzili miasto, szkołę i okolicę. 

Poznali najciekawsze atrakcje turystyczne – wieżę Eiffla, pałac wersalski i Pola Elizejskie – a także kulturę i zwyczaje Francji. Młodzież odwiedziła też ratusz w Saint-Germain-en-Laye i Ambasadę RP w Paryżu. Francuzi przyjadą do Konstancina-Jeziorny z rewizytą w 2023 roku.

KRZEMIENIEC

Zdjęcie młodzieży pod budynkiem szkoły podstawowej, trzymającej flagę Ukrainy.
Zdjęcie kobiet w kwiecistych bluzkach siedzące przy stole w sali.

W dniach 17–23 października Gmina Konstancin-Jeziorna gościła młodzież z Krzemieńca – miasta partnerskiego na Ukrainie. 

Uczniowie i nauczycielki z Liceum Krzemienieckiego odwiedzili konstanciński ratusz. Tutaj spotkał się z nimi Dariusz Zieliński, drugi zastępca burmistrza. Goście dziękowali m.in. za ciepłe przyjęcie i pomoc humanitarną, jaką otrzymali od mieszkańców naszej gminy w tych trudnych dla nich czasach

W kolejnych dniach uczniowie odwiedzili między innymi Zamek Królewski w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Ukraińską młodzież w swoich domach gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie i Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie.

Denzlingen

Zdjęcie kobiety przyklejającej etykietę na kartony.
Zdjęcie osób na tle busów zapełnionych karotami z flagą Ukrainy.

Niemieckie Denzlingen, miasto partnerskie Konstancina-Jeziorny, również solidaryzowało się z Ukrainą. Markus Hollemann, burmistrz niemieckiego miasteczka Denzlingen, otworzył specjalne konto bankowe do wpłat przez mieszkańców datków na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. 

W pierwszej kolejności trzy konstancińskie organizacje, które niosły pomoc uchodźcom przebywającym w Gminie Konstancin-Jeziorna oraz organizowały wsparcie rzeczowe za wschodnią granicę otrzymały łącznie ponad 95 tys. zł.

W dalszej części roku mieszkańcy niemieckiego Denzlingen, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny, dwukotnie przekazali pomoc humanitarną dla ukraińskiego Krzemieńca. Najpierw przekazano dary rzeczowe i darowizny pieniężne, których wartość wyniosła łącznie 20 tys. euro, a następnie leki oraz środki opatrunkowe - ich wartość wyniosła blisko 40 tys. euro.

Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy wrócił do kalendarza imprez Denzlingen po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. 

Impreza odbyła się w dniach 10–11 grudnia na placu przy ratuszu miejskim. Wśród kilkudziesięciu wystawców nie mogło zabraknąć także gminy Konstancin-Jeziorna, którą reprezentował Komitet Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na stoisku można było zaopatrzyć się w lokalne produkty i polskie specjały. Rozdawano także gminne informatory i gadżety.

Zdjęcie osób na stoisku, na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Jubileusze współpracy z Hranicami i Denzlingen


11 czerwca 2022 r. w Konstancin-Jeziorna świętowano jubileusze 16-lecia współpracy z czeskimi Hranicami i 11-lecia z niemieckim Denzlingen. Z tej okazji gminę odwiedzili samorządowcy, uczniowie, muzycy i mieszkańcy z obu miast partnerskich.

Konstancin-Jeziorna umowę o współpracy z czeskim miastem Hranice zawarł 7 kwietnia 2006 r., a z niemiecką gminą Denzlingen – 19 czerwca 2011 r. W 2021 r. minęło zatem odpowiednio 15 i 10 lat partnerstwa. Niestety pandemia COVID-19 uniemożliwiła świętowanie, dlatego uroczystości jubileuszowe odbyły się w 2022 roku.

Osoby zebrane na Jubileuszu współpracy z Hranicami i Denzlingen
Zdjęcie mężczyzny mówiącego przez mikrofon.

Konferencja i uroczysta gala

Z okazji jubileuszowych obchodów Gminę Konstancin-Jeziorna odwiedzili samorządowcy, w tym burmistrzowie Jiří Kudláček z Hranic oraz Markus Hollemann z Denzlingen, a także młodzi sportowcy, muzycy i mieszkańcy z obu miast partnerskich. 

W programie wizyty znalazło się m.in. zwiedzanie Konstancina-Jeziorny, wycieczka śladami miejsc pamięci oraz udział w konferencji "Miasta europejskich przemian", która odbyła się 11 czerwca w magistracie. Tego samego dnia w Konstancińskim Domu Kultury rozpoczęła się główna uroczystość jubileuszowa, której zwieńczeniem było podpisanie przez wszystkich trzech burmistrzów deklaracji przyjaźni, koncert zespołu H-Band z Hranic i Duo Superb z Denzlingen oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Muzyczna podróż w altanie

Zespół z Hranic oraz duet z Denzlingen wystąpili dla mieszkańców ponownie o godz. 20.00 w altanie przy Hugonówce. H-Band podczas koncertu "Muzyczna podróż po Europie" zaprezentował jazzowe standardy oraz przeboje pop w jazzowych aranżacjach. Z kolei Duo Superb postawił na  muzyczną różnorodność – od pieśni klasycznych kompozytorów po muzykę rozrywkową i piosenki ludowe. 

Zdjęcie śpiewających kobiet.
Zdjęcie mężczyzn grających na instrumentach dętych.

Turniej korfballu

12 czerwca czescy i niemieccy goście wzięli udział w Dniach Konstancina. Razem z mieszkańcami Konstancina-Jeziorny szli w Retro Paradzie oraz bawili się na pikniku w Parku Zdrojowym. Dodatkowo młodzi sportowcy z Hranic oraz ich polscy rówieśnicy stanęli naprzeciwko siebie na polanie przy KDK Hugonówka w przyjacielskim meczu korfballu.